مراقبتهای لازم بعد از پایان درمان ارتودنسی

مراقبتهای لازم بعد از پایان درمان ارتودنسی

پایان درمان ارتودنسی را به شما تبریک میگوییم و از اینکه به سلامت و زیبایی دندانهایتان اهمیت می دهید صمیمانه متشکریم.در انتها چند نکته برای تکمیل روند درمانتان توصیه می شود:
1-تا زمانی که می خواهید دندانهایتان صاف و مرتب باشد بهتر است سیم فیکس نگه دارنده پشت آنها باقی بماند (حداقل 5 تا 10 سال) لذا بایستی در حفظ و نگه داری آن دقت کنید.
2-سیم فیکس قرار داده شده دارای بالاترین کیفیت است و با چسبهای کامپوزیتی بسیار مرغوب به دندانها متصل شده و این قابلیت را دارد که تا سالها نتیجه ی درمان ارتودنسی شما را حفظ کند و مانع از برگشت آنها به حالت قبل ارتودنسی شود. 3-با وجود سیم فیکس حتما توصیه می شود سالی یک یا دو بار جرم گیری و فلوراید تراپی انجام دهید تا سلامت دندانها و لثه تضمین شود. 4- با وجود سیم فیکس شما می توانید از نخ دندان های معمولی و یا مخصوص (سوپرفلاس) برای تمییز کردن دندانهایتان استفاده کنید.فیلمهای آموزشی برای این امر در صفحه ی اینستاگرام ما موجود است.
5-با وجود سیم فیکس شما میتوانید تمامی درمانهای دندانپزشکی از جمله بلیچینگ-ترمیم-درمان ریشه-کامپوزیت-لمینیت -جرمگیری و … را انجام دهید.البته در صورتی که در موارد استثنا سیم فیکس مزاحم کار درمان دندانپزشکتان بود ایشان میتواند زحمت کشیده سیم را موقتا در آن ناحیه قطع کند و بعد از اتمام کار مجددا توسط خودشان یا توسط مانصب گردد.
6-در صورتی که سیم فیکس به هر علتی در قسمتی دچارخم شدگی یا شکستگی شد می بایست در مدت زمان کوتاهی (حداکثر یک هفته) برای اصلاح آن به مطب ما و یا هر مطب دندانپزشکی دیگر (که ترجیحا متخصص ارتودنسی درآن حاضر باشد)مراجعه نمایید تا قسمت آسیب دیده سریعا اصلاح شود.در غیر این صورت ممکن است تغییرات جبران ناپذیر اتفاق بیفتد.
7- در صورتی که بعد از چندین سال قصد برداشتن سیم فیکس را داشتید حتما توصیه میشود به جای آن از نگه دارنده های متحرک ژله ای (اسیکس) استفاده بفرمایید.این نگه دارنده های نامریی دور تا دور دندانها را احاطه میکنند.
8-بعد از پایان درمان ارتودنسی حتما عکسهای رادیولوژی توصیه شده را تهیه فرمایید تا وضعیت کلی دندانها و وجود هرگونه پوسیدگی احتمالی را بررسی کنیم.خارج کردن دندانهای عقل در اکثر موارد برای جلوگیری از نامرتب شدن مجدد دندانها حتما توصیه می شود.
9- توصیه می شود هر سال  یک مرتبه سیمهای فیکس و دنداهایتان چک آپ ارتودنسی شوند.

دكتر مهدى فهيمى هنزائى
www.drfahimi-ortho.com
www.instagram.com/dr_mehdifahimi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *